Egyre problémásabb a klímaváltozásból eredő katasztrófák biztosítása

Az időjárási és egyéb természeti katasztrófák biztosítási fedezete mind a magánszemélyek, mind a vállalatok számára olyan költtségessé válhat, ami végsősoron biztosíthatatlanná teszi ezeket. A fő problémát az jelenti, hogy a potenciális káresemények, pontosabban azok hatásai lassan modellezhetetlenné válnak, ez pedig elfogadhatatlan kockázatvállalást jelent a biztosítók számára. "A közeli jövőben könnyen előállhat az a helyzet, hogy az ügyfelek nem engedhetik meg maguknak a katasztrófák elleni biztosítást." - vélekedik Ernst Rauch, a Munich Re Corporate Climate Centre vezetője. A világ legnagyobb viszontbiztosítója önmagában 1,4 milliárd eurós veszteséget szenvedett el a Harvey, Irma és Maria hurrikánok következtében.
Egyes vélemények szerint az idei év eseményei jelentősen növelhetik az ilyen típusú biztosítások elleni keresletet, ami nyilván jót tesz az iparnak, ugyanakkor a klímaváltozás következtében egyre kiszámíthatatlanná váló időjárás alapvetően korlátozza a biztosítók abbéli képességét, hogy ezekre fedezetet nyújtsanak, emiatt pedig egyre nagyobb területek válhatnak biztosíthatatlanná.
Már így is sok kritika érte a biztosítókat, különösen a Harvey hurrikán pusztítása kapcsán. A Texas államot ért 75 milliárd dolláros kár alig 10 százalékát fedezte biztosítás, köszönhetően annak, hogy a legtöbb itteni alapvető ingatlanbiztosítás nem nyújt fedezetet árvíz esetére, de hasonló volt a helyzet tavaly Fijin is, ahol az eddig legpusztítóbb ciklon okozta károk ellen csak minden tizedik ember rendelkezett biztosítással.
"A Swiss Re berkein belül is különösen nagy aggodalomra ad okot a gazdasági és a biztosított károk közti óriási eltérés. Nincs értelme tovább vitatkozni a klímaváltozáson, annak hatásai egyre határozottabban jelen vannak." - nyilatkozta Peter Zimmerli, a világ második legnagyobb viszontbiztosítójának képviseletében. Az emelkedő tengerszintek, az egyre melegebb átlaghőmérséklet, az egyre intenzívebb és pusztítóbb katasztrófák trendjeinek csak további romlására lehet számítani. Ezekkel a biztosítók egyelőre elmulasztottak lépést tartani, hiszen alapvető üzleti modelljük a historikus adatokon alapszik, a helyzet pedig rohamos tempóban romlik, a régi adatok egyre kevésbé relevánsak.
A helyzet nem reménytelen, de szemléletváltást, az aktuárius analízis elhagyását követeli meg a szektortól. Rauch szerint a parametrikus biztosítások előtérbe helyezése sokat javíthatna a helyzeten, de lényegében Európában és Kínában is megtették az első lépéseket annak érdekében, hogy a lehető legszélesebb kör tudja igénybe venni a természeti katasztrófák esetére fedezetet nyújtó biztosítási konstrukciókat. Az USA-ban már nem ilyen egyszerű a helyzet, köszönhetően a relatív túlszabályozottságnak, illetve a Trump-adminisztráció klímaváltozást teljesen elutasító nézeteinek, ez pedig komolyan hátráltatja az amerikai biztosítók felkészülését a következő lehetséges természeti katasztrófák kezelésére.
![]() ![]() ![]() ![]() |
Időpont:
2017.12.07 - 2017.12.07
Helyszín:
Budapest, Sugár Üzletközpont Rendezvénykomplexum, 1148 Örs vezér tere 24. (Mozi bejárat 2. emelet)
további információk